Стрес може як зміцнювати захист організму, так і послаблювати.
Засновник вчення про стрес Ганс Сельє запровадив поняття «еустрес» (позитивний стрес) та «дистрес» (негативний стрес) в залежності від напрямку його впливу на організм.
Механізм дії стресу на імунну систему
Імунітет – це функція організму, яка забезпечує його захист від проникнення генетично чужорідних елементів (вірусів, бактерій, грибів та інших патогенів), а також усунення власних пошкоджених клітин. Сила імунітету не постійна, може змінюватися під дією різних чинників.
Під дією стресу виділяються гормони кортикостероїди та катехоламіни, які визначають стан імунної системи. Захист організму здійснюють білі клітини крові (лейкоцити). Саме вони вбивають та поглинають чужорідні клітини.
Під дією гормонів стресу лейкоцити з крові переміщаються до шкіри, як зони можливого ураження, тим самим підвищуючи шкірний імунітет; а також, в слизові шлунково-кишкового тракту, печінку та лімфатичні вузли. Але при цьому зменшується їх концентрація в кров’яному руслі та селезінці, що ослаблює загальний імунітет.
Крім лейкоцитів спостерігається перерозподіл і інших структур імунної системи (В-лімфоцитів та Т-лімфоцитів, нейтрофілів), що сприяє захисту організму.
Таким чином, короткочасний стрес («еустрес») позитивно впливає на функцію імунної системи. Але при довготривалій дії стресового чинника резерви імунної системи вичерпуються і імунітет слабшає («дистрес»).
Крім того, при довготривалій дії кортизолу масово вмирають клітини імунної системи, що знижує її захисну функцію.
Ознаки слабкого імунітету у людини
Слабкий імунітет не має специфічних симптомів і лише непрямі ознаки можуть вказувати лікареві про низький опір організму хворобам.
Наприклад, активізація вірусу герпесу через появу висипань на слизовій губ та інших ділянках свідчить, що імунна система знизила свої функції.
Часта захворюваність вірусними та бактеріальними інфекціями, довготривале і не ефективне лікування – все це показники низької опірності організму через слабкий імунітет. Підтверджується цей висновок за результатами аналізу крові.
При слабкому імунітеті маніфестують «сплячі» вогнища інфекції, активізуються запальні процеси, хронічні хвороби.
Якщо ви часто хворієте, звертайтеся до терапевтів та сімейних лікарів клініки Здорове покоління для виявлення причини та ефективного лікування.
Як підвищити імунітет в умовах довготривалого стресу
Підтримати захисну функцію організму можна дотримуючись здорового способу життя.
Раціональне харчування. Незбалансоване по мікроелементам та вітамінам, нерегулярне харчування негативно впливає на стан імунної системи. Для посилення імунітету рекомендується включати в раціон овочі (перець солодкий, помідори, цибулю, зелень, моркву, гарбуз), яблука, ягоди, цитрусові, горіхи.
Водний режим. Вживання води та зеленого чаю виводить з організму шкідливі речовини, зміцнює організм.
Фізічне навантаження. Помірне фізичне навантаження у вигляді ходьби, фізичних вправ, плавання зміцнює імунітет, а обмежена активність знижує. Але при цьому слід пам’ятати, що надмірне навантаження на організм приводить до його виснаження, а значить зменшує захист.
Режим сну. Організм людини відновлює свої сили після 6-8-ми годинного сну. Спати бажано в нічний час.
Імунітет страждає не лише від сили та тривалості стресового чинника, але і від психоемоційної реакції людини. Тому в період стресового навантаження слід зберігати активність, підтримувати зв’язок друзями, читати літературу, планувати майбутнє і не замикатися на негативі.
У разі потреби можна отримати онлайн консультацію свого лікаря або звернутися до кліники Здорове покоління поруч з домом.
Запишіться на прийом до лікаря прямо зараз!
Донецьке шосе, 7, (050)309-32-10
Придніпровськ (050)344-10-77, (067)880-58-85, (050)345-70-75
Тополя (098)180-25-23, (067)632-72-74, (050)438-30-14
Перемога (050)419-41-25, (096)467-74-77, (067)577-74-88, (056)376-85-75, (056)376-85-46
Привокзальна (067)625-03-30, (099)086-48-58