Щороку збільшується кількість дітей, яким виставляється діагноз "обструктивний бронхіт". Що це означає і як полегшити стан хворих? На ці питання ми намагатимемося відповісти у цій статті.
Суть захворювання розкриває саму назву. «Бронхіт» - це запальний процес у органі дихальної системи – бронхах. А «обструктивний бронхіт» - це той самий процес, ускладнений спазматичним станом бронхів, внаслідок чого ускладнюється виведення секрету.
Слиз забиває бронхи та у дитини порушується повноцінне дихання.
Починається захворювання з вельми невинного покашлювання, яке з часом переростає в виснажливий кашель.
Якщо обструктивний бронхіт не лікувати, він може набути важкої форми і трансформуватися в бронхіальну астму.
Клінічна картина обструктивного бронхіту
Головна ознака захворювання – сильний кашель, напади якого посилюються під час нічного сну. Кашель буває сухим (з посвистуванням) і мокрий (з хрипами).
Крім того, у дитини спостерігається:
- нежить;
- гіперемія слизової оболонки носоглотки;
- підвищення температури тіла – одна з ознак запального процесу.
Перелічені ознаки характерні й у простого ГРВІ. Тому дуже важливо диференціювати діагноз, а це може зробити лише лікар.
Не покладайтеся на свій досвід, зволікання у призначенні адекватного лікування може призвести до тяжких наслідків.
Забиті слизом бронхи утруднюють дихання. Внаслідок цього порушується робота легень, уражається імунна система і може сформуватися бронхіальна астма.
Лікування обструктивного бронхіту
При постановці діагнозу «обструктивний бронхіт» обов'язково призначаються антибіотики з поєднанням бактеріальних препаратів відновлення мікрофлори шлунково-кишкового тракту (рідкі біфідобактері, лінекс, біфідобактерін).
Для лікування нежитю призначаються промивання носоглотки срібними препаратами, а також судинозвужувальні засоби (оксиметазолін, тизин).
Застосування носових крапель обмежено за часом, щоб уникнути порушення слизової оболонки в носових раковинах.
При показниках температури тіла вище 38,5ºС призначаються жарознижувальні препарати. Найбільш оптимальний вибір – парацетамол. Не рекомендується застосовувати дітям аспірин, анальгін амідопірин, фенацетин, антипірин (через можливі побічні дії).
Хороший лікувальний ефект мають вібраційний і постуральний масажі, що сприяють виведенню мокротиння з бронхів. Масаж повинен виконувати масажист, який володіє цими методиками.
Звільнення бронхів від слизу - головне завдання лікаря.
Ефективно вирішити її допомагає інгаляція.
У домашніх умовах можна проводити інгаляцію із розчином соди або мінеральною водою «Боржомі». Також для парової інгаляції застосовуються настої лікарських трав (шавлії, ромашки, чебрецю, лаванди, мати-й-мачухи, материнки) та ефірні олії (за винятком хвойних). Однак парова інгаляція в домашніх умовах ефективна тільки для лікування носоглотки.
При лікуванні обструктивного бронхіту використовуються спеціальні інгалятори (небулайзери), що дозволяють доставляти лікарські препарати до місця призначення (до альвеол).
Інгаляція ультразвуковими або компресорними небулайзерами проводиться із застосуванням бронхолітиків (беродуалу, атровенту, сальбутамолу, беротеку), гормональних препаратів (пульмікорту). Для розрідження та виведення мокротиння включаються лазолвал, флуімуцил та інші лікарські засоби.
Інгаляція проводиться через 1-1,5 години після їди, 1-2 рази на день. Тривалість процедури залежить від віку дитини. Дітям до 5 річного віку тривалість інгаляції становить 3 хвилини, п'ятирічним та старшим – 5-10 хвилин. Парова інгаляція не показана температурним дітям та хворим з діагнозом «пневмонія, ускладнена набряками та гнійними осередками».
Враховуючи той факт, що зволікання у діагностиці та лікуванні обструктивного бронхіту призводить до тяжкого перебігу захворювання, батьки повинні за перших ознак звертатися до лікувального закладу.
Педіатри медичного центру «Здорове покоління» в Дніпрі завжди готові допомогти хворій дитині. Звертайтесь до нас і ми допоможемо Вам!
Запишіться на прийом до лікаря прямо зараз!
Донецьке шосе, 7, (050)309-32-10
Придніпровськ (050)344-10-77, (067)880-58-85, (050)345-70-75
Тополя (098)180-25-23, (067)632-72-74, (050)438-30-14
Перемога (050)419-41-25, (096)467-74-77, (067)577-74-88, (056)376-85-75, (056)376-85-46
Привокзальна (067)625-03-30, (099)086-48-58